top of page

Młodzież {dla} Miasta 

7.1 - konkurs

Planowana w okresie 2019-2020.

 

Zadanie powstało 7 lat temu, jako półroczny projekt edukacyjno–kulturalny. Jest realizowany cyklicznie przez Estradę Rzeszowską w ramach działalności Rzeszowskiego Inkubatora Kultury. Dotychczas w projekt angażowani byli uczniowie podkarpackich szkół średnich, którzy przed przystąpieniem do realizacji własnych przedsięwzięć uczestniczą w specjalistycznych szkoleniach, a następnie pod doświadczonym okiem bardziej doświadczonych opiekunów, realizują własne, autorskie inicjatywy kulturalne, społeczne lub edukacyjne. Na przygotowanie do działań składa się cykl warsztatów kompetencyjnych prowadzonych przez doświadczonych animatorów kultury oraz wsparcie merytoryczne przez cały czas trwania projektu. To pierwsza edycja w formule konkursowej, do której zaproszone zostały również szkoły podstawowe, szkoły średnie, uczelnie wyższe oraz uczestnicy indywidualni w kategorii open.

Abstrakcyjny wzór 21
Abstrakcyjny wzór 10
Abstrakcyjny wzór 9
Abstrakcyjny wzór 26

Kiedy w 2013 roku ruszała pilotażowa formuła projektu edukacyjno-kulturalnego pod wiele mówiącą nazwą Młodzież {dla} Miasta, my - koordynatorzy - nie przypuszczaliśmy, że pierwsze sześć edycji minie tak szybko, a jednocześnie w tak kreatywnym nasyceniu. Pierwotnie projekt realizowany był przez Stowarzyszenie Sztuki Estradowej „ESTRADA”, we współpracy z obecnym organizatorem, samorządową instytucją kultury – Estradą Rzeszowską. Uruchomienie pierwszej inicjatywy możliwe było dzięki dofinansowaniu z programu operacyjnego Młodzież w Działaniu. W kolejnych edycjach projekt był już finansowany w całości z budżetu Estrady Rzeszowskiej, a realizowany w ramach Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

               

Na olbrzymią uwagę zasługuje fakt, iż na przestrzeni siedmiu edycji projektu zostało zrealizowanych blisko 50 różnych inicjatyw, w których stworzenie zaangażowanych było kilkuset uczniów i kilkudziesięciu mentorów. Jako sukces całego przedsięwzięcia można uznać, że część z inicjatyw realizowanych pierwotnie w ramach projektu, wypracowała schematy i realizuje z powodzeniem rozpoznawalne i lubiane wydarzenia, jak np. festiwal filmów, seriali i gier DUOkon, niewidoczna wystawa „Zobaczyć w ciemności” oraz projekty filmowe „Prawdziwymi potworami są ludzie”.

               

Poniżej prezentujemy zespoły projektowe, które zrealizowały swoje projekty.

Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie

 

Nazwa projektu: Gra miejska

Rodzaj projektu: quiz

Lokalizacja: Park Rozrywki i Wypoczynku, Bulwary nad Wisłokiem

Termin finału: 30 kwietnia 2020 (projekt nie doczekał się realizacji z uwagi na wystąpienie pandemii wirusa SARS-CoV2)

Opis projektu:

Projekt nie wyszedł z fazy koncepcyjnej

 

Grupa projektowa:

  1. Kamil Mazur

  2. Aleksander Cholewa

  3. Przemysław Zięba

  4. Iga Bajda

  5. Ida Mikulska

  6. Faustyna Krawczyk

  7. Victoria Rząsa

  8. Elżbieta Dziadosz

  9. Michał Obacz

Opieka ze strony szkoły: Karolina Winiarska

Opieka mentorska: Sławomir Nosal

Pozyskani partnerzy / sponsorzy: -

Zespół Szkół Energetycznych im. gen. Wł. Sikorskiego w Rzeszowie

 

Nazwa projektu: Podkarpacki Festiwal Fotografii i Grafiki - PIKSEL 2020

Rodzaj projektu: warsztaty fotograficzne / wystawa

Lokalizacja: różne galerie i miejsca wystawowe w Rzeszowie

Termin finału: 23-26 kwietnia 2020 (projekt nie doczekał się realizacji z uwagi na wystąpienie pandemii wirusa SARS-CoV2)

 

Opis projektu:

To pierwsze tego typu wydarzenie na Podkarpaciu, podczas którego fotografia i grafika cyfrowa przeplatają się ze sobą.

Idea która przyświeca temu wydarzeniu, jest wyjście z pracowni graficznych i zamkniętych studiów fotograficznych do każdego z nas, bez względu na to czym się zajmujemy na co dzień.

Pierwsza edycja festiwalu odbędzie się w kwietniu 2020 roku i swoją tematyką obejmie fuzję grafiki i fotografii cyfrowej. W trakcie festiwalu odbędą się, wystawy, wernisaże, spotkanie z twórcami oraz warsztaty.

Wstęp na wszystkie wystawy, spotkania i warsztaty jest darmowy.

Grupa projektowa:

  1. Zuzanna Stawarz

  2. Krzysztof Kordulski

  3. Eryk Berłowski

  4. Patrycja Czop

  5. Przemysław Dziob

  6. Jakub Wawruch

  7. Karolina Kłos

  8. Karolina Kapustyńska

 

Opieka ze strony szkoły: Kamil Skrzypiec

Opieka mentorska: -

Pozyskani partnerzy / sponsorzy: Prezydent Miasta Rzeszowa (patron honorowy), Urban Lab Rzeszów, Fabryka Rozwoju i Kariery.

75635961_101753357952636_116821819813527

I Liceum Ogólnokształcące im. ks. S. Konarskiego w Rzeszowie

 

Nazwa projektu: A co ludzie powiedzą?

Rodzaj projektu: spektakl teatralny

Lokalizacja: Młodzieżowy Dom Kultury

Termin finału: luty/marzec 2020 (projekt nie doczekał się realizacji z uwagi na wystąpienie pandemii wirusa SARS-CoV2)

 

Opis projektu:

To spektakl napisany na podstawie powieści Philipa Kinga "See How They Run" oraz scenariusza filmu "Keeping Mum" napisanego przez Nialla Johnsona i Richarda Russo. Akcja powieści rozgrywa się w  jednej z małych, angielskich wiosek, w domu pastora. Pastor wraz z żoną oczekują ślubu swojej córki, który ma się odbyć już następnego dnia, w związku z tym, że goście zaczynają zjeżdżać się już wcześniej, żona pastora organizuje uroczystą kolację, podczas której wszyscy mają poznać narzeczonego córki pastora. Ten ślub to wielkie zmiany w życiu każdego z bohaterów, pastor oczekuje przeniesienia wraz z rodziną do większej parafii w centrum miasta, w którym ma piastować wysokie stanowisko, ale czy je otrzyma, to zależy od tego, jak się zaprezentuje podczas uroczystości weselnej, w której obecnością zaszczyci sam biskup. Córka pastora wraz ze swoim kochankiem są podekscytowani wyjazdem na miesiąc miodowy do Francji. Wszystko miało pójść zgodnie z planem, ale w wyniku różnych komplikacji, pojawiają się kolejni bohaterowie z kolejnymi sprawami, wszystko zaczyna wirować i kręcić się dookoła. W pewnym momencie problemy zaczynają wyrywać się spod kontroli. Ta zabawna farsa z drzwiami, z których co chwilę wychodzi ktoś nowy, to szafa pełna tajemnic i niespodziewanych zagadek. To historia, dzięki której przeniesiemy się w świat muzycznych przebojów francuskich, które będą nam przypominały o marzeniu głównych bohaterów. Jak potoczy się ta opowieść? Czy pastor wraz z żoną będą zadowoleni? Czy przeniesiemy się do magicznego miasta zakochanych? A co ludzie powiedzą? 

 

Grupa projektowa:

  1. Ewelina Nowak

  2. Bartosz Rułka

  3. Jakub Kłodowski

  4. Katarzyna Kiebała

  5. Aleksandra Lęcznar

  6. Katarzyna Pyra

  7. Wiktoria Skiba

  8. Jadwiga Rejman

 

Opieka ze strony szkoły: Beata Ostasz

Opieka mentorska: -

Pozyskani partnerzy / sponsorzy: -

Zespół Szkół nr 2 im. T. Rejtana w Rzeszowie

 

Nazwa projektu: Ratujmy tonącą sztukę

Rodzaj projektu: wystawa interdyscyplinarna + koncert

Lokalizacja: Zespół Szkół nr 2 im. T. Rejtana w Rzeszowie, al. Rejtana 3

Termin finału: 6 marca 2020, godz. 10:40

 

Opis projektu:

To inicjatywa kulturalna, której celem ma być upowszechnianie dzieł sztuki takich jak utwory muzyczne, obrazy, wiersze, stylizacje modowe propagujące folklor. Poprzez przygotowanie koncertu, który będzie najważniejszym punktem inicjatywy, młodzież pragnie pokazać, że pomimo swojego wieku "potrafi kochać i zarażać miłością". 

Grupa projektowa:

  1. Marta Żak

  2. Emilia Wiktor

  3. Oliwia Anna Rygiel

  4. Roksana Paściak

  5. Ewa Kisiel

  6. Wiktoria Kata

 

Opieka ze strony szkoły: Anna Sitko-Ciupak

Opieka mentorska: -

Pozyskani partnerzy / sponsorzy: -

bottom of page