V edycja projektu Młodzież {dla} Miasta
Realizowana w okresie 2017-2018.
W tę edycję zaangażowała się rekordowa liczba grup projektowych pochodzących aż z 11 rzeszowskich szkół średnich! I choć projekt ruszył dopiero we wrześniu, to po intensywnie zorganizowanych szkoleniach i warsztatach kompetencyjnych dla młodzieży, w trakcie których zdobywała ona wiedzę niezbędną do prawidłowej realizacji, wszystkie założone pierwotnie działania zostały zrealizowane.
Pierwszym z mikro-projektów była akcja „Pomagam! I ty też możesz pomóc”, która niesie ogromny potencjał na zorganizowanie skutecznej społecznej kampanii. Ten pomysł zorganizowania zbiórki zabawek i słodyczy na rzecz podopiecznych Kliniczno-Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego im. św. Jana Pawła II przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Projekt realizowany jest przez grupę uczniów z Zespołu Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, którzy postawili sobie za cel zorganizowanie zbiórki i przygotowanie 50 paczek mikołajkowych, które wręczą chorym dzieciom. Efektem projektu był m. in. filmik promocyjny, który może zapoczątkować interesującą kampanię społeczną.
Efektem projektu był m. in. filmik promocyjny, który może zapoczątkować interesującą kampanię społeczną. Video można obejrzeć poniżej:
Bardzo podobne działania przygotował także zespół projektowy reprezentujący Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie z Rzeszowa, który odpowiedzialny był za akcję charytatywną pt. „Święty Mikołaj dociera wszędzie”, w ramach której uczestnicy projektu udali się do Szpitala Klinicznego nr 2 oraz do siedziby Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO, by zorganizować spotkania dla dzieci dotkniętych chorobami rozwojowymi.
Cel spotkań niezwykle szczytny – jak piszą uczniowie odpowiedzialni za te działania. – Chcemy wywołać uśmiech na twarzach podopiecznych, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, kiedy bardzo tego potrzebują.
Licealiści zaplanowali zorganizowanie gier i zabaw, a także skromny poczęstunek i wspólne śpiewanie kolęd, przy nietypowym akompaniamencie gitary elektrycznej! W ramach tego działania grupa młodzieży nakręciła również krótki film podsumowujący ich działania.
Trzecią z propozycji realizowanych w ramach projektu Młodzież {dla} Miasta jest działanie "Eco lifestyle" organizowane przez uczniów Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości, w ramach którego młodzież zaprezentowała warsztaty wykonywania ekologicznych kosmetyków. Powstawały one z artykułów codziennego użytku. Młodzież zaoferowała bezpłatne wykonanie m. in. scrubu do ust oraz peelingu kawowego do ciała. W ramach projektu „Eco lifestyle” uczestnicy zajęć mogli także wykonać drewniane ozdoby dekorowane przy użyciu pirografu. Projekt stworzył świetną okazję dla wszystkich, którzy chcieli przygotować najbliższym unikatowe upominki świąteczne. Warsztaty odbyły się w rzeszowskiej Powoli Cafe.
Nowy rok zapoczątkowały kolejne działania, wśród których należy wspomnić propozycję pochodzącą od uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. DUOkon realizowany w ramach projektu Młodzież {dla} Miasta jest o tyle ciekawym pomysłem, iż pierwotnie powstał w ramach MdM i organizowany jest już po raz czwarty. Inicjatywa odbyła się tradycyjnie w murach ich macierzystej szkoły. Oprócz prelekcji tematycznych, na gości konwentu czekały takie atrakcje jak korytarz grozy, sesje gier planszowych, a także konkurs na najlepszy strój cosplay. W tym roku powraciła także lubiana strefa anime!
"Biegnę na metę" to kolejna inicjatywa rzeszowskiej młodzieży, uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Wszystko rozpoczęło się od rzuconego mimochodem hasła: “Nagrajmy film!”. Uczniowie V LO spędzili ostatnie miesiące realizując swój pomysł na projekt w ramach “Młodzieży {dla} Miasta”. Tematyką poruszaną w materiale jest ujęcie zjawiska biegu nie tylko z perspektywy sportowca, ale również – a może i przede wszystkim – zdrowego, aktywnego hobby. W filmie zawarto informacje o wszelkich inicjatywach sportowych, z którymi można zetknąć się w naszym regionie. Film dostępny jest poniżej.
Kto nie zdecydował się na obejrzenie projekcji filmu „Biegnę na metę” lub po prostu zamiast sportu woli muzykę, mógł tego samego dnia wybrać się na koncert pt. “Time Machine”, który zorganizowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie. Wydarzenie miało na celu zapoznanie uczestników z historią muzyki rozrywkowej w XX wieku, w tym szczególnie z okolicznościami powstawania utworów, a także sylwetkami ich twórców. Projekt był ciekawą szansą na zdobycie nowego doświadczenia oraz poszerzenie wiedzy z zakresu muzyki rozrywkowej i popularnej. Koncert odbył się 19 stycznia 2018 roku o godzinie 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie.
Uczennice rzeszowskiego IX Liceum w ramach Młodzieży {dla} Miasta przygotowały warsztaty, których celem było przybliżenie mieszkańcom Rzeszowa odmiennych kultur, z uwzględnieniem zjawiska różnorodności karnawału. „Karnawał dookoła świata” to szansa na porównanie różnych akcji i tradycji związanych z tym odświętnym zjawiskiem, w kontekście wielu zakątków naszej planety. Projekt skierowany był do osób w każdym wieku, lecz grupa projektowa namawiała do udziału w swojej inicjatywie szczególnie dzieci. Wydarzenie zaplanowano na 21 stycznia 2018 roku w godzinach 14:30 – 17:30, w galerii Nowy Świat. W zapoznawaniu ze zwyczajami karnawałowymi egzotycznych miejsc pomagali wolontariusze z zagranicy. Organizatorki przewidziały ponadto dodatkowe atrakcje, jak robienie masek karnawałowych, biżuterii czy zdobienie ekotoreb oraz inne rękodzieło. Uczestnicy również mogli wziąć udział w zabawach i grach, a także nauczyć się kilku podstawowych kroków tanecznych rodem z Rio de Janeiro.
Za kolejną z propozycji stoi Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie, którego uczniowie zdecydowali się nagrać film utrzymany w stylistyce horroru. Przemoc – bo ona jest główną i negatywną bohaterką filmu – obecna jest w naszym otoczeniu. Także w każdej szkole. Uczniowie podjęli się bardzo ambitnego i ważnego zadania, jakim jest przybliżenie tematu znęcania się nad innymi. W filmie twórcy ukazują, jak okrutni potrafią być ludzie. Znajomi z jednej szkoły. Sąsiedzi z tego samego osiedla, itd. Film ma pełnić funkcję edukacyjną. Finalizacja projektu odbyła się 25 stycznia w ich szkole przy ul. Warszawskiej 20, by następnie zaprezentować go również w innych szkołach. Młodzież dzięki swojemu zaangażowaniu może zyskać cenne doświadczenie organizacji projektu i uczestnictwa w każdym jego etapie. Film można obejrzeć poniżej.
Grupa projektowa z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie zajęła się przygotowaniami do finału swojego projektu w ramach “Młodzieży dla miasta” organizowanego przez Estradę Rzeszowską i zrealizowała działanie "Nie bój sie wózka", którego celem jest zwrócenie uwagi na osoby “odtrącone”. Założyli sobie nakłonienie choćby w najmniejszym stopniu odbiorców do integracji, by osoby odrzucone przez społeczeństwo mogły poczuć się dobrze we własnej skórze. Członkom grupy szczególnie zależało na tym, aby stworzyć projekt o tolerancji każdego rodzaju ‘‘inności’’. Sama nazwa grupy - ‘’INNI’’- jest celowym nawiązaniem do skoncentrowania uwagi nie tylko na tym co typowe, błędnie uważamy za obowiązująca normę. Sposób ukazania problemu ma formę pantomimy.
17 lutego br. o godz. 12.00 młodzież Zespołu Szkół Ekonomicznych przy ulicy Hoffmanowej 13 w Rzeszowie, pod patronatem Estrady Rzeszowskiej w ramach projektu „Młodzież dla Miasta” organizuje wydarzenie pt. „Odkrywaj nie tylko oczami…”. Główną atrakcją dnia było otwarcie wystawy pt. „Zobaczyć w ciemności” inspirowaną „Niewidzialną wystawą” w Warszawie. Specjalnie na tę okazję zostało wyremontowane i specjalnie zaaranżowane pomieszczenie w piwnicy szkolnej, które przez długi czas nie było użytkowane. Zwiedzający w całkowitej ciemności mieli szansę na odbycie nietypowej wycieczki po „niewidzialnym pokoju”, w którym nie brak niespodzianek i zagadek. Wydarzenie rozpoczynał koncert szkolnego zespołu „Muzyczny Zaułek”, a następnie odbyły się liczne i różnorodne warsztaty odkrywające tajemnice życia codziennego ludzi niewidomych i niedowidzących, poprowadzone przez osoby z Podkarpackiego Związku Niewidomych oraz uczniów szkoły z projektu. Dodatkowo w programie projektu znalazły się m.in.: mini sesja filmowa na temat życia w ciemności oraz możliwość odbycia ciekawych rozmów o dysfunkcjach wzroku. Całość przedsięwzięcia, które na stałe wpisało się w historię ponad stuletniej szkoły było możliwe dzięki hojności sponsorów, pomysłowości i pracy młodzieży Ekonomika. Projekt wystawy „Zobaczyć w ciemności” jest w tej chwili stałą atrakcją szkoły i został udostępniony do zwiedzania. Szczegóły dostępne na stronie szkoły. Wstęp na wystawę jest wolny. Serdecznie zapraszamy dorosłych i dzieci.
Ostatnim z projektów jest propozycja uczniów ze Społecznego Liceum Ogólnokształcącego, którego uczniowie zainspirowani muzyczną twórczością Czesława Niemena, napisali i zarejestrowali videoclip "Rzeszowski Sen", którego ukoronowaniem jest autorska piosenka stworzona specjalnie na potrzeby projektu. Wykonali ją uczniowie SLO. Działanie jest inspiracją wynikającą z nadrzędnej idei projektu Młodzież {dla} Miasta, której głównym celem jest promocja miasta i działanie na rzecz rzeszowskiej społeczności.
Chcemy pokazać, jak inspiruje nas rozwój miasta, w którym tak bardzo lubimy spędzać czas.
Teledysk można objerzeć poniżej.
Gala podsumowująca wszystkie projekty odbyła się w poniedziałek 19 marca 2018 o godzinie 11:00 w sali widowiskowej rzeszowskiego Teatru Maska! Podczas gali wręczyliśmy podziękowania i upominki dla zaangażowanych w projekt przedstawicieli młodzieży rzeszowskich szkół średnich, a także ich opiekunom i dyrektorom szkół. Wyróżnieni zostali także mentorzy, którzy odpowiedzialni byli za opiekę merytoryczną nad poszczególnymi grupami.
Na zakończenie zaprezentowaliśmy filmy będące efektem działań projektowych.
Jesteśmy bardzo dumni z młodzieży zaangażowanej w ralizację projektu Młodzież {dla} Miasta i zaczęcamy do udziału w kolejnej jego edycji.
Szkoły, które zgłosiły swoje grupy projektowe:
-
I Liceum Ogólnokształcące im. ks. S. Konarskiego w Rzeszowie.
-
II Liceum Ogólnokształcące im. L. Lisa – Kuli w Rzeszowie
-
Zespół Szkół nr 2 im. Tadeusza Rejtana w Rzeszowie,
-
IX Liceum Ogólnokształcące z Odziałem Dwujęzycznym w Rzeszowie,
-
Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości, im. Mikołaja Kopernika w Rzeszowie,
-
Zespół Szkół Spożywczych im. Tadeusza Rylskiego w Rzeszowie,
-
V Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Rzeszowie,
-
Zespół Szkół Ekonomicznych w Rzeszowie,
-
Zespół Szkół Technicznych im. E. Kwiatkowskiego w Rzeszowie,
-
Dwujęzyczne Liceum Uniwersyteckie w Rzeszowie,
-
Społeczne Liceum Ogólnokształcące,
Partnerami projektu Młodzież {dla} Miasta byli:
-
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa
-
Komisja Kultury i Promocji Rady Miasta Rzeszowa
Patronat honorowy nad projektem objął Podkarpacki Kurator Oświaty.
Patronami medialnymi projektu są:
-
Polskie Radio Rzeszów,
-
Radio Feniks,
-
Radio Centrum,
-
Gazeta Codzienna Nowiny
-
portal Nowiny 24.
Fotografie: Katarzyna Mieszawska